Psy majú pazúry. To pre vás asi nie je novinka. Bol som ale veľmi prekvapený, keď som zistil ako mnohí majitelia zvierat netušia, ako sa o ne starať. Veru tak, pazúry potrebujú vašu starostlivosť.
So psami je to náročnejšie
Pri mačkách nemusíte strihanie a obrusovane pazúrov takmer vôbec riešiť. Psie pazúry sú, čo sa starostlivosti týka, o niečo náročnejšie. Ak by žil voľne, pazúry by si obrusovali prirodzene. My sme ich ale zatvorili do panelákov, kotercov a domov, takže to ostáva na nás.
- Pravidelné zastrihávanie
Pazúry by nemal byť nikdy dlhé. Pes si takto môže poškodiť labku, niekedy dokonca vylomiť pazúr na tak zlom mieste, že budete musieť siahnuť po antibiotikách a dlhej liečbe. Navyše taký vylomený pazúr, predstavuje pre psa neskutočnú bolesť. Ak si na túto úlohu netrúfate sami, navštívte veterinára. Je totiž potrebné vedieť, kde presne pazúr odstrihnúť, aby ste nezasiahli živé miesto, ktorým prechádza nerv.
- Preventívne obrusovanie
Pes by mal pravidelne chodiť aj po drsných povrchoch. Drevo, tráva, alebo hlina im totiž pazúry neobrúsi. Preto ich aspoň raz za čas vezmite na prechádzku po asfaltovom, alebo betónovom povrchu, nezaškodí ak sa takéto miesta budú nachádzať aj na vašom pozemku.
Starostlivosť v zime
V zime by ste mali psie labky pravidelne oplachovať čistou vodou, to najmä vtedy, keď sa vrátite z prechádzky. Po pazúry, ale aj na vankúšiky sa psom prilepí posypová soľ, alebo iné chemikálie. Tie im môžu vážne uškodiť. Preto labky svojmu psovi po prechádzke vždy poriadne umyte a vysušte, aby ste nemuseli upratovať celý byt.
Starostlivosť v lete
V lete síce psie labky a pazúry nepotrebujú špeciálnu starostlivosť, avšak v prípade, že sa s nimi vyberiete na dovolenku k moru, situácia sa trochu mení. Podobne ako v zime, aj tu platí, že by ste psovi mali pravidelne labky umývať. Slaná voda a piesok spôsobujú rovnaké problémy ako posyp v zime.