Ak máte nad vchodom striešku, tak nemusíte ani tak riešiť ochranu pred vodou a vlhkosťou, aj keď ani tá nie je na škodu. Dôležitejšou však pre vás bude ochrana proti pevným časticiam, teda proti prachu a hmyzu a iným nečistotám, ktoré sa vonku nachádzajú. V tomto smere si všímajte si označenie IP – international protection – ktoré hovorí o tom, čo sa do svetla dostane a nedostane. Vonku a ku vchodu by ste si mali vyberať svetlá s minimálnymi hodnotami šesť a štyri. Pri vchode sa prach víri ešte o niečo viac ako na otvorenom priestore a aj hmyz tieto miesta vyhľadáva veľmi rád, takže ochrana pred pevnými časticami je skutočne dôležitá.
Svetelnosť musí byť dostatočná
Druhým parametrom je svetelnosť, ktorá sa udáva v luxoch. Keďže pri vchodových dverách potrebujete vidieť dobre, napríklad preto, lebo otvárate dvere malým kľúčom, mali by ste si vyberať svietidlá so svietivosťou okolo dvestopäťdesiat až tristo luxov. Všetky typy svetiel,ktoré majú nižšiu svietivosť vám nebudú vyhovovať.
A čo úspora?
Na výber máte z kompaktných žiaroviek, halogénových žiaroviek alebo LEDiek. Asi nie je obzvlášť https://slovniky.lingea.cz/francouzsko-cesky/obzvl%25C3%25A1%25C5%25A1%25C5%25A5 potrebné zdôrazňovať, led svetlasú najlepším riešením, a to ako z ekologickej stránky, tak aj zo stránky finančnej. Majú taktiež dostatočne dobrú svietivosť a v pomere k spotrebe je tiež viac než uspokojivá. LEDku môžete nahradiť kompaktnou žiarovkou, o zásadne iba takou, ktorá sa naplno rozsvieti ihneď po zapnutí. Predsa len, klasické úsporné žiarovky, ktoré potrebujú pár minút na to, aby začali svietiť „normálne“, pri odomykaní dverí nie sú veľmi praktické.