Ekonomická kríza


Ekonomická kríza je obdobie, kedy klesá ekonomická aktivita. Takýto pokles má však rozsiahle dopady na hospodárstvo a takisto zamestnanosť. Klesajú tak isto hodnoty investície, ale aj výroby a spotreby. Ľudia strácajú zamestnanie, nakupujú menej tovaru a preto sa znižuje takisto výroba. Je to ako začarovaný kruh. Aké sú príčiny ekonomickej krízy a kedy môže nastať? Ekonomická kríza môže nastať v rôznych situáciách. Častý je kolaps trhu s cennými papiermi či investíciami. Zlyhajú banky či finančné inštitúcie, podobne ako bola finančná kríza v roku 2008.

 

ekonomická kríza

 

Práve zlyhanie ekonomického systému v podobe bánk a inštitúcií najčastejšie vedie k ekonomickej kríze. Ekonomickú krízu však výrazne ovplyvňuje aj hospodárska politika. Chyby v politike akými sú zadlžovanie štátu alebo zle nastavené daňové hodnoty môžu vyvolať krízu. Miernej ekonomickej krízy sme boli svedkami pred niekoľkými rokmi. A to v prípade pandémie covid 19, ktorá mala negatívny vplyv na vývoj našej ekonomiky. Zo dňa na deň sa zastavili viaceré podniky, nezamestnanosť začala stúpať a ľudia znížili dopyt po produktoch. Trvalo roky, kým sa slovenská, ale aj celosvetová ekonomika z tejto pandémie spamätala a dnes už môžeme hovoriť o klesajúcej nezamestnanosti a zvyšujúcej sa ekonomike.

 

kríza

 

Podobný vplyv na vznik ekonomickej krízy ako pandémia majú takisto vojny, prírodné katastrofy či politické konflikty. Ekonomická kríza často vedie k zvýšeniu nezamestnanosti. Firmy nemôžu naďalej zamestnávať toľkých zamestnancov a preto sú nutné podrobiť sa prepúšťania. Takisto sú veľmi časté znižovania príjmov. Nízka ekonomická aktivita a dopyt vedú k zníženiu príjmov pre jednotlivca, ale aj firmy. Znížený príjem môže výrazne spôsobiť ťažkosti pri splácaní hypotéky či iných dlhov. Z dôsledkov ekonomickej krízy klesá dopyt čo vedie k ďalšiemu poklesu ekonomickej aktivity.

About the author