Nebolo by fajn keby ste dokázali po pár sekundách či nanajvýš minútach odhaliť klamára? Ak ste niekedy pozerali seriál Mentalista tak viete o čom je reč. No realita býva častokrát omnoho zložitejšia, pretože odhaliť to či niekto nehovorí pravdu nie je vždy také ľahké. V spomínanom seriály sa jednalo iba o fikciu ale predsa len zopár rád ako odhaliť klamára by nebola na škodu.
Cesta k tomu aby ste sa naučili rozpoznať či vám niekto hovorí pravdu alebo naopak klame býva trnistá. Nik vám nezaručí že sa nepomýlite. Či naopak, nebudete to vy koho nakoniec obvinia že manipuluje s pravdou.
Falošný úsmevbýva neklaným znakom že sa niečo deje. Preto ak sa na vás bude najbližšie niekto nasilu usmievať dajte si na čas a pozorne sledujte aj zvyšok tela, a nielen časť tváre. Ľahko potom odhalíte či to dotyčný iba nepredstiera.
Ak sa poznáte, viete ako bude reagovaťa preto je zrejmé že niečo nebude s kostolným poriadkom ak sa v jeho reakcií niečo zmení. Klasickým znakom je že podvodník má už dopredu pripravenú sériu odpovedí a tak je len ťažko ho niečim zaskočiť. Iná situácia je ale keď sa bavíte o veciach zrejmých, alebo je vysoký predpoklad že sa v téme vyzná. Vtedy mu to nemôžete mať za zlé. Skôr naopak.
Slovný prejava celkovo jeho slovná zásoba by mala vyznieť prirodzene. Nemal by z ničoho nič meniť tému bez predošlej odpovede. Taktiež si tu musíte dať pozor na kladenie všeobecných a na prvý pohľad nič nehovoriacich otázok. Pretože sa ľahko môže stať že akákoľvek odpoveď ktorú mu dáte bude zlá. Pokiaľ m u nezapadne do kontextu aby mohol on vás označiť za klamára.
Pokoj. Ak s niekým vediete vyváženú debatu, nie je dôvod aby ste boli vy alebo on nervózny. Neklamným znakom že niečo nieje v poriadku je časté alebo neobvyklé prehadzovanie rúk či prekladanie nôh. Tieto pohyby zvyčajne vznikajú nekontrolované v čase kedy sa cíti dotyčný nesvoj a len veľmi ťažko to dokáže vedome ovplyvniť.