Najhlbším miestom na svete je Mariánska priekopa, ktorá sa nachádza v Tichom oceáne neďaleko od Japonska a východne od Mariánskych ostrovov. Mariánska priekopa má sama o sebe dĺžku 2 542 metrov. Jej hĺbku je veľmi ťažké odmerať, a tak ju merali niekoľko krát, aby sa snažili uviezť čo najpresnejšiu mieru. V roku 1875 výskumníci namerali na súostroví Mariánska priekopa hĺbku 8 164 metrov. Už vtedy sa táto hĺbka považovala za najhlbšiu na svete. Švajčiarsky oceánograf Jacques Piccard a americký oceánograf Don Walsh dňa 23. januára 1960 na palube Terstu namerali rekordnú hĺbku, ktorá sa udáva do súčasnosti a ňou je až 11 034 metrov.
Tento najznámejší a hlavne najhlbší bod je pomenovaný po rybárskej lodi, pomocou ktorej bol odmeraný. Nazýva sa Challenger Deep. Najhlbší bod Mariánskej priekopy navštívilo pomerne málo ľudí, pretože je ku nemu veľmi ťažké sa dostať. Pre obyčajného človeka je prakticky nemožné navštíviť tento bod, pretože musí byť vybavený naozaj kvalitnými a spoľahlivými prístrojmi. Netreba sa tomu ani čudovať, pretože v takej veľkej hĺbke je teplota vody len niečo málo nad nula stupňov Celzia a zároveň je tu aj najvyšší tlak na zemi a ten sa pohybuje až okolo 1100 barov.
Mnoho ľudí sa pýta, či v takej hĺbke a hlavne pri takom tlaku žijú aj nejaké tvory, alebo tam doslova nie je nič. Avšak za dlhé roky sa na dne vytvorila veľká masa bahna a v nej dokážu žiť rôzne tvory. Nájdeme tam napríklad ropuchy, koraly, zubaté a slepé ryby, dlhonohé kôrovce, morské uhorky a dokonca tam môžete vidieť aj žraloky sivé. Určite by mnoho ľudí chcelo navštíviť toto miesto, no momentálne to nie je reálne. Časom určite veda vynájde nejaké prístroje a stroje, ktoré umožnia aj bežným osobám uvidieť krásy najhlbšieho miesta na Zemi. Už si len predstavte ten pocit, že by ste niečo také videli na vlastné oči a mohli si to zároveň odfotiť a ukázať svojim najbližším, ktorí sa tam bohužiaľ nemôžu dostať.