Zdravie a bezpečnosť pri práci sa môže zosmiešňovať v bohatších krajinách ako niečo nanajvýš zasahovanie – ale pre väčšinu rozvojového sveta je to otázka života a smrti.
Nebezpečné pracoviská majú väčšiu pravdepodobnosť, že by sa miera nehodovosti spájala s odchodom do vojny, než aby si zarobili na živobytie.
Údaje pochádzajú z Medzinárodnej organizácie práce (ILO), agentúry OSN pre pracovné podmienky, ktorá tento týždeň zverejnila správu, v ktorej zistila, prečo sa zdá, že toľko z týchto nehôd zahŕňa mladistvých pracovníkov.
Guy Ryder, generálny riaditeľ Medzinárodnej organizácie práce, hovorí: „152 miliónov detí, ktoré by mali byť v škole, pracujú a takmer polovica z nich sa venuje nebezpečnej práci.“
„Pre mladých ľudí, ktorí sú dostatočne starí na to, aby vstúpili na pracovný trh, dostupné údaje ukazujú, že utrpia úraz o 40% viac ako ich starší kolegovia.“
Nemôžu povedať nie
Ale prečo by mali mladí pracovníci čeliť tak vysokému riziku zranenia v porovnaní s dospelými?
Valentin Offenloch, programový dôstojník pre MOP, pracuje v Mjanmarsku s vládou na zlepšenie vzdelávania a zvyšovanie povedomia pracovníkov o bezpečnosti.
Príliš často mladí ľudia majú pocit, že nemôžu odmietnuť niečo robiť, aj keď si myslia, že to môže byť nebezpečné, hovorí.
„Mladí ľudia majú pocit, že musia prijať akúkoľvek prácu.“ Nemusia mať skúsenosti alebo dôveru, aby si uvedomili, kedy sú príliš vysoké riziká. Dôsledky pre mladých ľudí, ktorí sú zle zranení, môžu byť zničujúce. Je to otázka „prežitia“, hovorí. „Je to tak zásadné.“
Ak sú mladí ľudia živitelia rodiny a sú zranení, nemusia byť schopní pracovať a podporovať svoju rodinu.
„Je to veľmi ostražitý zážitok,“ hovorí, keď videl toľko ľudí, ktorí boli zmrzačení a poškodení týmito pracovnými úrazmi.
Toxické materiály
Typ priemyselných odvetví, kde sa v Mjanmarsku zvyčajne vyskytujú nehody, sú stavebníctvo a poľnohospodárstvo. V poľnohospodárstve je spoločným problémom nebezpečné zaobchádzanie s pesticídmi, pričom mladí ľudia sú tlačený do používania toxických materiálov.