Strieborné retiazky
Striebro zaraďujeme medzi ušľachtilé kovy, ktoré sa využívajú už od staroveku. Najskôr sa využívalo ako platidlo – vyrábali sa z neho strieborné mince a neskôr slúžilo aj na výrobu rôznu strieborných šperkov. Dnes sa spája s ďalšími zliatinami a jeho použitie sa pomerne rozšírilo, okrem šperkov sa používa taktiež aj pri výrobe rozličnej elektroniky.
Ľudí už odjakživa lákali drahé kovy, z ktorých vyrábali rozmanité šperky. Strieborné šperky, či už strieborné retiazky, náušnice, náramky alebo iné, sú vhodným doplnkom každého outfitu. Takéto šperky môžu byť skvelým darom nielen pre ženy, ale rovnako aj pre mužov. Šperkárstva ponúkajú širokú ponuku druhov strieborných šperkov, ktoré sa nemusia nosiť iba pri špeciálnych príležitostiach, ale sú vhodné aj na každodenné nosenie.
Ak si však takýto strieborný šperk zakúpite, mali by ste vedieť, ako sa o neho správne starať, tak aby vám vydržal čo najdlhšie. Veľmi dôležité je vedieť, že striebro oxiduje, preto by ste mali dodržiavať niekoľko opatrení, aby sa oxidácií predišlo. Žiadny strieborný šperk by sa nemal nechávať položený len tak hocikde, ale mal by byť uložený v šperkovničke. Taktiež by sme strieborné šperky nemali dávať do kontaktu s kozmetickými prípravkami, napríklad parfumom (nikdy nestriekajte parfum priamo na striebro). Strieborné doplnky by taktiež nemali prísť do kontaktu s vlhkosťou a vodou, pretože ak príde striebro do kontaktu s chlórom, očernie. Taktiež sa neodporúča kúpať sa so striebrom ani v mori ani v termálnych prameňoch, radšej ho pred kúpaním odložte.
Na to, aby sa predišlo oxidácií a očerneniu strieborných šperkov sa využíva ródiovaná povrchová úprava, kedy sa na daný šperk vytvorí vrstva, ktorá následne pomôže chrániť striebro pred vodou a škodlivými vplyvmi z vonkajšieho prostredia. Väčšina strieborných šperkov má takúto ochrannú vrstvu automaticky, preto ak náhodou zabudnete, že máte šperk na sebe a prídete do kontaktu s vodou, nezúfajte, ródiovaná vrstva by ho mala ochrániť pred tým, aby očernel.