Zaujímavosti zo života hrochov

–          Hrochy pri vylihovaní na pobreží  vylučujú mastnú červenú látku, ktorá vytvára mýtus, že potia krv. Tekutina je vlastne zvlhčovač pokožky a „opaľovací krém“, ktorý tiež poskytuje ochranu pred baktériami.

hroši
 
–          Názov Hippopotamus pochádza zo starogréckeho názvu „riečny kôň“.
 
–          Dospelý hroch sa potrebuje vynoriť z vody každých 3 – 5 minút kvôli dýchaniu. Proces vynárania a dýchania je automatický a dokonca aj hroch spiaci pod vodou sa vynorí a dýcha bez prebudenia.
 
–          Reprodukcia aj narodenie sa uskutočňuje vo vode. Mláďatá hrocha vážia približne 45 kg pri narodení a môžu piť materské mlieko na zemi alebo pod vodou ak zatvoria uši a nosné dierky. Každá samica má len jedno mláďa každé dva roky. Krátko po pôrode sa matky a ich mladé združujú do „škôl“, ktoré im poskytujú istú ochranu proti krokodílmi, levmi a hyenami.
 
–          Napriek svojmu guľatému tvaru a krátkym nohám môže ľahko predbehnúť väčšinu ľudí. Na krátke vzdialenosti môžu vyvinúť rýchlosť až 30 kilometrov za hodinu.

hroch
 
–          Hroch trávi až 18 hodín denne vo vode, aby sa udržiaval v chlade, ale keď sa zotmie, odváži sa ísť na zem aby sa nakŕmil, ráno sa vracia naspäť do vody. Hrochy cestujú za potravou na súši až do vzdialenosti 10 kilometrov. Majú veľmi veľké a ostré zuby, ktoré vážia až tri kilogramy, napriek tomu sú bylinožravce. Pasením strávia štyri až päť hodín, a každú noc skonzumujú 70 kíl trávy. Vzhľadom ich vysokú váhu je príjem potravy relatívne nízky.

zvíře
 
–          Hroch je jedným z najagresívnejších zvierat na svete a je často považovaný za jedno z najnebezpečnejších zvierat v Afrike. Známe sú útokmi aj na ľudí. Ak sa cíti na súši ohrozený, utečie do vody.
 
–          Ich najbližšími žijúcimi príbuznými sú veľryby, ktorých sa oddelili asi pred 55 miliónmi rokov.
 
–          IUCN klasifikoval hrochov ako ohrozených v roku 2008. Populácia je v úpadku, najdramatickejšie v Konžskej demokratickej republike.

Nezařazené

About the author